- Home >
- Services >
- Access to Knowledge >
- Trend Monitor >
- Type of Threat or Opportunity >
- Trend snippet: Both physical and verbal abuse against the Amsterdam police has increased, causing a response of tougher punishments by the Dutch government
Trends in Security Information
The HSD Trendmonitor is designed to provide access to relevant content on various subjects in the safety and security domain, to identify relevant developments and to connect knowledge and organisations. The safety and security domain encompasses a vast number of subjects. Four relevant taxonomies (type of threat or opportunity, victim, source of threat and domain of application) have been constructed in order to visualize all of these subjects. The taxonomies and related category descriptions have been carefully composed according to other taxonomies, European and international standards and our own expertise.
In order to identify safety and security related trends, relevant reports and HSD news articles are continuously scanned, analysed and classified by hand according to the four taxonomies. This results in a wide array of observations, which we call ‘Trend Snippets’. Multiple Trend Snippets combined can provide insights into safety and security trends. The size of the circles shows the relative weight of the topic, the filters can be used to further select the most relevant content for you. If you have an addition, question or remark, drop us a line at info@securitydelta.nl.
visible on larger screens only
Please expand your browser window.
Or enjoy this interactive application on your desktop or laptop.
Both physical and verbal abuse against the Amsterdam police has increased, causing a response of tougher punishments by the Dutch government
Geweld tegen gezagsdragers
In het Trendbeeld 2019 werd genoemd dat het respect voor gezagsdragers af leek te nemen en dat burgers meer dan voorheen hun weerwoord op ongenuanceerde wijze vertolken. Dit jaar zijn hier meerdere geweldsincidenten en bedreigingen bij gekomen.
Het afgelopen jaar kreeg de politie te maken met meerdere incidenten waarbij de agressie was gericht op haar medewerkers. Zo waren er ongeregeldheden rond oud en nieuw waarbij ook vuurwerk naar politiemedewerkers werd gegooid. In de eenheid Amsterdam zijn drie politiemedewerkers gewond geraakt tijdens de afgelopen jaarwisseling en in totaal kwamen er veertien meldingen binnen van geweld tegen politie. Uit cijfers van de politie blijkt dat fysiek en verbaal geweld tegen agenten in Amsterdam in 2019 met ruim 30% is gestegen ten opzichte van het voorgaande jaar. Vooral bij ongeplande aanhoudingen, in het uitgaansleven en in het verkeer hebben agenten het soms zwaar te verduren. Zo werd in mei 2019 in het centrum van Amsterdam een politieman bewusteloos geslagen door een arrestant. Korpschef Erik Akerboom spreekt na diverse incidenten zijn afschuw uit. ‘Het lijkt alsof mensen een steeds korter lontje krijgen. Het geweld tegen politiemensen van de afgelopen dagen was bijzonder ernstig. De heftigheid van de incidenten lijkt toe te nemen’ . Experts maken zich in het bijzonder zorgen over het verdwijnen van het respect voor de politie en de ‘fuck the police’ en anti-overheid houding in de eerder genoemde zwijgwijken en onder de jeugd.
Niet alleen politie-, ambulance- en brandweerpersoneel heeft te maken met agressie en geweld. Ook in het openbaar vervoer (conducteurs), op scholen (leerkrachten), tegen journalisten en in de jeugdbescherming neemt het geweld steeds ernstiger vormen aan.
Reactie van de rechtsstaat: harde maatregelen
Ieder is het erover eens dat geweld tegen personen met een publieke taak onaanvaardbaar is: ‘De rechtsstaat beschermt ons allemaal. Hij verdient het daarom te worden verdedigd, zeker op het moment dat die door geweld onder druk komt te staan. De overheid reageert met hardere straffen en het toerusten van politie en handhaving met meer gewelds- en verdedigingsmiddelen. De politie krijgt de beschikking over een stroomstootwapen en boa’s worden toegerust met verdedigingsmiddelen als pepperspray en bodycam. Per 31 december 2019 gaat een wet in die het hinderen van hulpverleners strafbaar maakt en wordt de strafmaat verhoogd voor geweld tegen hulpverleners. Ook is een wetsvoorstel voor uitbreiding van de taakstrafverboden ingediend. Daarnaast worden diverse veiligheidsmaatregelen genomen om bepaalde beroepsgroepen te beschermen. Naast de aanscherping van de beveiliging van advocaten en journalisten wordt gekeken naar aanvullende maatregelen voor rechercheurs die met liquidatieonderzoeken belast zijn. Denk aan het anoniem werken en extra beveiliging op politielocaties.
Als reactie op de vuurwerkincidenten rond de jaarwisseling 2018-2019 pleitte de politie, net als de Onderzoeksraad voor Veiligheid, voor een algeheel verbod op knalvuurwerk en vuurpijlen. Het kabinet koos ervoor gemeenten alleen de mogelijkheid te geven om in bepaalde gebieden een vuurwerkverbod in te stellen. Begin 2020 wordt deze discussie opnieuw gevoerd naar aanleiding van de afgelopen jaarwisseling. Het lijkt inmiddels niet meer de vraag óf er een vuurwerkverbod komt, maar hoe een dergelijk verbod eruit gaat zien.